середу, 16 листопада 2022 р.

Жодного дня без обіймів! Чому? Читайте:

 Обійми супроводжують нас усе життя. Народжуючись, немовля одразу потрапляє в обійми матері. Ці обійми – не просто привітання дитини у новому світі, а й початок формування особливого емоційного зв’язку, який потім стане моделлю для усіх стосунків, котрі будуватиме дитина.

Потреба в любові, в прийнятті, у прив’язаності  – одна з фундаментальних людських потреб. Її задоволення – необхідна умова нормального розвитку людини. Немовля заспокоюється, коли батьки реагують на його потреби, коли позитивно “віддзеркалюють”  емоції та дії дитини, даючи тим самим зрозуміти, що вона бажана, важлива, цінна.  Так – через ніжні слова, обійми, піклування – формується те, що психологи називають “базовою довірою до світу”.

Обійми допомагають вижити передчасно народженим малюкам – у прямому сенсі цього слова. Цих крихіток так і називають – “народжені для обіймів”. Обійми за методом кенгуру створюють для передчасно народжених дітей умови, подібні до тих, в яких вони перебували в утробі матері. У таких діток пришвидшується набір ваги, нормалізується пульс, вирівнюється дихання, розвивається мозок, налагоджується сон, стабілізується температура тіла, покращується апетит, зменшується ризик захворювань. Саме тому цей метод визнаний ВООЗ та рекомендований до застосування у всьому світі.

Однією з найефективніших технік при роботі з травмою у дітей є вправа “Обійми метелика”. Суть цієї техніки дуже проста (батьки обіймають дитину, тримаючи її на колінах), але результат – надзвичайний. Це також одна з найдієвіших технік самодопомоги, адже дослідження показують, що спонтанне самоторкання, яке ми виконуємо 400-800 разів на день (!), здійснює регулюючий вплив на наші емоції (після дотику збільшується емоційна рівновага, підвищується концентрація).

Спонтанне самоторкання починається ще в утробі матері: дослідження показують, що плід, при стресі матері,  особливо часто торкається до обличчя і що цей контакт призводить до фізіологічної регуляції. Дослідники вважають, що це перша форма емоційної саморегуляції, яка згодом виражається зниженням частоти серцебиття.

Обійми – вияв глибокого тісного емоційного зв’язку, тому наша потреба в обіймах не зникає з віком.  Як стверджує Сью Джонсон, засновниця методу ЕФТ (емоційно-фокусованої терапії пар) у своїй книзі “Обійми мене міцніше!” (“Hold Me tight”), потреба в обіймах закладена в наших генах і тілах. Вона необхідна для життя, щастя та здоров’я, як їжа, безпека чи секс. Без неї неможливо залишитися фізично і психічно здоровими – неможливо вижити”.

Обійми – дружні та сестринські, батьківські та коханої людини допомагають долати біль, знижують стрес, покращують настрій.

Науковці Віргінського університету, Дж. Койон з колегами, провели експеримент, в якому брали участь пари. Учасниць попереджали, що коли засвітиться маленька червона лампочка вони можуть відчути  (але не обов’язково) легкий, але відчутний удар струму в тому місці, де були закріплені датчики (на нозі). В цей час жінкам проводили МРТ мозку. Інформація про удар струму активувала в мозку досліджуваних центр стресу. Але коли партнер просто тримав жінку за руку, томограф реєстрував помітно меншу мозкову активність. Суб’єктивне сприйняття болю від удару струму в ці моменти теж було слабшим. Причому у тих пар, які оцінювали свої стосунки як “якісні та міцні”, знеболюючий ефект був сильніший. Дослідники назвали їх “суперпарами”, адже дотики та обійми близької особи пом’якшували  шок, стрес та біль.

Як свідчать результати досліджень Дж. Хоуса з колегами, обіймаючись, ми наповнюємося “гормонами обіймів”, зокрема окситоцином. Цей гормон сприяє встановленню тісних зв’язків та прагненню до створення теплих, довірливих  стосунків з емоційно-значимими особами. Чим вищий рівень окситоцину в нашому організмі, тим більше нам хочеться вибудовувати близькі стосунки з іншими.  Окрім того, окситоцин пригнічує агресивну та захисну поведінку, знижує рівень гормону стресу – кортизолу.

Відома сімейна психотерапевтка Вірджинія Сатир радила обіймати дітей (і дорослих) не менше восьми разів на день, стверджуючи, що “обійми чотири рази на день необхідні кожному просто для виживання, але для хорошого самопочуття потрібно не менше восьми”. Тож обійміть того, хто зараз поруч з вами!

Немає коментарів:

Дописати коментар